SSS

SSS

.

Sık Sorulan Sorular

1. Çin ürünlerinin kalitesinden nasıl emin olabilirim?

Aslında, Çin malları kalitesiz değildir, fiyata göre istediğiniz kaliteli ürünleri bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı ithalatçılar ticaretlerinde ucuz ve düşük kaliteli Çin mallarını tercih etmektedir.

2. Çin’den nasıl ithalat yapabilirim?

Çin’den ithalat yaparken, istediğiniz ürünün özelliklerini bilmelisiniz. Yapacağınız en basit ürünün ithalatında bile, Çinliler sizden birçok ayrıntı isteyebilir. Eğer bu ilk ticaretinizse, Çin’i ziyaret etmeli veya Çin’de size yardımcı olmak için profesyonel bir ekiple çalışmalısınız. Ardından birlikte çalışılacak fabrikayı veya fabrikaları belirleyin. Siparişin üretimi sırasında bir ara kontrol ve bir son kontrol gerçekleştirmelisiniz; malların kalitesini, miktarını, ambalajını ve zamanında kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla. Ödemeler, Çin şirketi ile sizin aranızdaki sözleşmeye bağlı olacaktır, ancak genellikle şirketler yüklemeden önce % 30 önceden ve % 70 çalışır. Mallar Çin’den ayrıldıktan ve varış yerlerine vardıktan sonra, sizden sonra veya üzerinde çalıştığınız bir gümrük komisyonculuğu şirketi ile vergi, diğer ödemeleri alır ve belgeleri sağlarlar.

3. Gümrük Tarifesi İstatistik Pozisyonu (GTIP) nedir?

GTIP; Gümrük tarifesi, istatistiksel pozisyon için kullanılan kısaltmadır. 12 haneden oluşan GTIP, uluslararası ticarette ürünleri tanımlamak ve farklılaştırmak için kullanılmaktadır. Bir eşyanın ithalatı veya ihracatı için vergi veya herhangi bir önlem alınması isteniyorsa, bu önlem tarife yoluyla yapılır.

4. Sadece İngilizce bilmek Çinlilerle anlaşmak için yeterli midir?

Çin’i ziyaretiniz sırasında, dil hem iş hem de sosyal yaşamda her zaman bir sorun olacaktır. Tüm dünya dillerinde ortak olan birçok kelimenin burada anlaşılmadığını göreceksiniz. Sosyal hayatta, Çince konuşan İngilizce sayısı nüfusa kıyasla fazla değildir.

5. Çin’e gittiğimde profesyonel destek almazsam sorun yaşar mıyım?

Aynı ürünü Çin’de birçok farklı kalitede ve buna paralel olarak farklı fiyatlarda bulabilirsiniz. İstediğiniz mallara ulaşmak için 3-4 fabrika veya 3-4 farklı kaliteli ürünü ziyaret edebilirsiniz. Bu fabrikalara ulaşmakta zorluk çekmemek, zaman ve para kaybını önlemek ve ticarette ortaya çıkabilecek diğer sorunları (hazırlık, yükleme, miktar, kalite gibiş) en aza indirmek için bu işleri sizin için takip edecek profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olabilir.

6. Çin’den en az bir dolu konteyner mı mal almak gerekir? Daha az sayıda bir sipariş geçebilir miyim?

Hayır, bu sektörden sektöre göre değişir. Bu, Çin’den ithalat edilecek ürünün değeri ile ilgilidir. Örneğin, boş kutular satın alırsanız, bir konteyner olsa bile, çok fazla para tutmaz, bu nedenle çeyrek konteyner istiyorsanız, tedarikçiniz memnun olmayacak ve ticaret yapmaya istekli olmayacaktır. Ancak, cep telefonları ve benzer yüksek değerli elektronikler satın alırsanız, birkaç palet bile ciddi miktarda tutacaktır, böylece hiçbir tedarikçi sizi tam bir konteyner doldurmaya zorlayamaz.

7. Çin’den numune getirirken, ücreti hangi taraf karşılar?

Çin’den numune getireceksiniz, numune maliyeti size aittir. Çin’in dünya çapında yaygın olarak ticaret yapmasından bu yana, müşterilerden örnek gönderiler için ücret alıyorlar.

8. Çin ile ticaret yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Bu genel sorunun en iyi cevabı, bazı kırmızı çizgiler çizmek ve ne yapılıp ne yapılmaması gerektiğini çözmek. Çok iyi araştırma aşamasının yanında; üretim bittiğinde, tedarikçimize ne kadar güvenirsek güvenelim, kalite kontrolü tamamlanana kadar paranın geri kalanını göndermemeliyiz.

9. Çin’den mal alırken, aracı vasıtasıyla değil, doğrudan fabrikadan mal almak istiyorum ne yapmalıyım?

Aracıdan almanın da fabrikadan almanın farklı avantajları vardır. Aracıdan ürün alma maliyetlerinin çok olduğu gibi bir düşünce vardır evet ancak aslında bu her zaman böyle değildir. Bu yüzden fiyatları karşılaştırdıktan sonra karar vermek en iyisidir. Fabrikalar ile fiyat açısından çalışmanın avantajlarını görürken, büyümeye yeni başlayan, İngilizce bilmeyen ve genel ticaret kurallarından bahsederken onun için hiçbir şey ifade etmeyen bir iş ortağıyla karşılaşabilirsiniz. Çin’de, çok sayıda profesyonel tüccar var ve bir kriz durumunda, hatasının arkasında duran ve maliyeti karşılamaya hazır birçok aracı firma var. Bu bilgiler ışığında, önümüzdeki aracı ve doğrudan üreticinin arasındaki farkları karşılaştırıp düşünülmesi gereken faktörler vardır ki bu en sağlıklı kararı vermeniz için daha uygundur.


Diğer Sorularınız İçin Bize Ulaşın

WhatsApp chat