Çin Danışmanlık Hizmetinin Önemi

Çin Danışmanlık Hizmetinin Önemi

Çinden İthalat Yapan Türk Firmaları

Çin danışmanlık hizmetleri, ülkeden ithalat yapacak firmalar için oldukça önemlidir. Ticaret potansiyeli yüksek bir ülke olan Çin’de, karmaşık ticari prosedürler arasında kaybolabilirsiniz. Gümrük ve mal alım satım işlemlerinde tecrübeli danışmanlık firmalarından hizmet almak, yapacağınız ithalat işlemlerinden çok kazanacağınız anlamına gelir.

Çinden İthalat Yapan Türk Firmaları

Yabancı bir ülkeden ürün getirip satmak isteyen bir firmanın yapacağı en büyük hata, o ülke hakkında bilgi sahibi olmadan para kazanmayı düşünmek olacaktır. Çinden ithalat yapan Türk firmaları bu hatayı sıklıkla yapmaktadır. İlk başlarda iyi sayılabilecek paralar kazansalar da, küçük bir detay, firmaların tüm paralarını kaybetmesine yol açar.

İthalat işlemlerini Çin ülkesi üzerinden örnekleyerek, konuyu daha net bir şekilde anlatabiliriz.

Ürün Belirleme: Kolay satılabilecek ve gümrük vergisi düşük ürünlerin seçimi akıllıca olacaktır. Böyle bir ürünü bulabilmek için de araştırma yapmak gerekir.

Gümrük vergisi hesaplama: Hangi ürün ülkeden getirilecekse, o ürünün HS CODE değerine bakılır ve GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) belirlenir. Bahsettiğimiz bu değerlere bakarak, ürünün gümrük vergisi hesaplanır.

Ürün Tedarikçisi Bulmak: İyi ve güvenilir bir tedarikçi bulunur. Aslında işin en önemli kısımlarındandır.

Çin Malları İthalatçıları

Başarılı Çin malları ithalatçıları, iyi bir danışmanlık firmasından hizmet alarak, başarılarını sürdürmeye devam ederler. İthalat firmaları günümüzde en çok aşağıdaki malları ithal ederler:

  • Elektronik,
  • Oyuncak,
  • Mutfak gereçleri
  • Ofis ve kırtasiye
  • Plastik ürünler

Yukarıda saydığımız tüm bu ürünlerin güvenilir tedarikçileri vardır. Ürünlerin ithalatından önce iyi bir tedarikçi bulunur. Danışmanlık firması gerektiğinde tedarikçilerle bire bir görüşür. Anlaşmanın şartlarını ve olabilecek riskleri analiz ederler. Daha sonra ürün numuneleri incelenmek üzere satın alınır.

Çin Ofisi

İthalat işlemlerinin daha kolay olabilmesi adına firmalar, ithalat yaptıkları ülkede ofis açarlar. Bu işlem ilk başlarda maliyetli görünse de, uzun vade de birçok sorunun çözülmesini ve risklerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.  Çin ofisi açan ithalatçı firmalar, ülkenin ekonomik şartları ve ticaret yöntemleri hakkında bilgi sahibi olurlar.

Çinden Mal Getirmek için Aracı Firmalar

Çinden mal getirmek için aracı firmalar, ithalat firmalarına yardımcı olan firmalardır. Aracı firmalar da danışmanlık hizmeti alırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat