Profesyonel Çin İthalat İşlemleri

Profesyonel Çin İthalat İşlemleri

Çin İthalat

Çin ithalat ve ihracat hacmi ülkemizde muazzam potansiyele sahip. Çin Türkiye ithalat ihracat ilişkileri, son dönemlerde giderek gelişiyor.

Çin ithalatlar hizmetleri alarak, getirttiğiniz malları, internet ortamında satabilirsiniz. İthalat işi her ne kadar karlı olsa da, birçok zorlukları da bünyesinde barındırır.

Öncelikle iyi bir tedarikçi bulmak gerekiyor. Daha sonra hangi ürünün daha çok satılacağı ile ilgili Pazar araştırmasının yapılması, sonrasında ise nakliye sorunlarının çözülmesi gerekiyor.

Çin ülkesi ile ithalat ve ihracat ilişkilerinin nasıl olduğunu bilmek de, işin püf noktalarından bir tanesidir.

Çin Türkiye İthalat İhracat İlişkileri

1970’lerin sonlarına doğru dışa doğru açılan Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye ile ilk ticaretini, 1990 yılında gerçekleştirdi. Çin Türkiye ithalatları ihracat ilişkileri bu dönemde başlayarak gelişmeye başladı.

2018 yılının sonlarına doğru Çin ithalat rakamları 23 milyar dolar civarındaydı. Türkiye Çin’e 3 milyar dolar ihracat gerçekleştirmişti.  Şu anda ülke olarak ticaret hacmindeki Türkiye aleyhine olan açık giderilmeye çalışılıyor.

Çin İthalat İhracat Rakamları 2019

Çin ithalatı ihracat rakamları 2019 yılı verilerine göre, Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyetine yaptığı ithalat 3 milyar dolar seviyelerine yükseldi. Çin’den yapılan ithalat ise 21 milyar dolar düzeyinde. Bu da demek oluyor ki 18 milyar dolara yakın dış ticaret açığımız var.

Yani Çin ülkesine yeterince ürün ihraç edemiyoruz. Oysa ki 1 milyardan fazla nüfusu ile Çin, potansiyel bir pazara sahiptir.

Türkiye Çin İlişkileri 2019

Türkiye Çin ilişkileri 2019 yılı itibariyle gelişerek devam ediyor. Şu anda 15 milyar dolarlık yatırım stoku ile Türkiye, Çin ile ticarette 17. Sırada yer alıyor. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artması adına her ne kadar çaba gösterilse de, henüz yeterli seviyeye ulaşmadı.

Nedeni ise Çin’in yatırım potansiyelini tam olarak ülkemize aktarmamasıdır. Enerji, ulaşım ve emlak gibi sektörlerde ön plana çıkan ülke, canlı hayvan ve gıda ürünlerini de hatırı sayılır miktarlarda ihraç etmektedir. Türkiye’den de az bir miktar olsa da, sakatat ve canlı hayvan ürünleri, Çin’e ithal edilir.

Ayrıca; mermer, traverten, krom, bakır, kurşun, demir ve borat gibi madenlerde ülkeye ihraç edilir.

Çin Halk Cumhuriyetinden en çok; otomatik bilgi işlem makineleri, hücresel kablosuz ağlar, cep telefonu ve oyuncak ithalatı gerçekleştiriyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat